Historia

PIŁKA NOŻNA

Mówiąc o początkach klubu trudno nie wspomnieć, iż już pod koniec XIX wieku w Dąbrowie istniało Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne „Sokół”. Jak wiadomo był instytucją nie tylko sportowo-gimnastyczną, także kulturalną, ale przede wszystkim był organizacją tajnie patriotyczną. W Dąbrowie panował- zwłaszcza w okresie międzywojennym – ożywiony ruch https://writemyessayrapid.com/ sportowy. Grano w piłkę nożną, uprawiano gimnastykę, lekkoatletykę, łucznictwo, strzelectwo oraz istniała sekcja pływacka, która organizowała wyjazdy do pobliskiego Dunajca.

Przypuszczalnie 10 maja 1910 r. oddany został budynek „Sokoła”. W 1920 r. na placu należącym do żydowskiego stowarzyszenia Talmud Thora oddano do użytku gimnazjum koedukacyjne im. Józefa Piłsudskiego. Z jego powstaniem nierozerwalnie łączy się historia „Dabrovii”. Oto bowiem spośród 116 pierwszych uczniów starsze klasy zorganizowały wzorem „Sokoła” gimnazjalną drużynę piłkarską. W 1922 r. drużyna przekształciła się w Sokoli Klub Sportowy „Dąbrovia”. W klubie grali gimnazjaliści, cywile oraz gościnnie akademicy przyjeżdżający ze studiów na wakacje do Dąbrowy. Prezesem „Sokoła” był wówczas Stanisław Szpak.

Pierwszy oficjalny mecz rozegrano w 1923 r. podczas wakacji. Jako przeciwnik Dąbrovi wystąpiła reprezentacja Żabna. Dąbrovia uporała się z rywalem, wygrywając 3:1 (1:0). Niebawem klub rozrósł się organizacyjnie. Dąbrovia miała dwa zespoły rezerwowe oraz drużynę trampkarzy. Dąbrovia od 1925 r. występowała w krakowskiej C klasie, wespół z rezerwą Tarnovii, Samsonem Tarnów, Metalem Tarnów, BKS Sokół Bochnia, Okocimskim Brzesko, Gryfem Mielec i Wisłoką Dębica. W tak silnym gronie Dąbrovia dwa razy- w 1927 i 1928 r.- zajmował pierwsze miejsce, ale nie awansowała. Dlaczego? Nie pozwoliły na to nieubłagane przepisy. Do klasy B mógł wejść klub posiadający trzy zespoły rezerwowe. Dąbrovia tylu nie miała.

Drużyna "Dąbrovii" - 1932

Drużyna „Dąbrovii” – 1932

Aktywną działalność klubu przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas okupacji aktywność klubu zamarła. Kopano co prawda w piłkę, ale skrycie, bez strojów klubowych. W kilka miesięcy po zakończeniu działań wojennych grupa działaczy z Wiktorem Borzęckim, Stanisławem Jaworskim, Ryszardem Chojeckim i Romualdem Skrzyniarzem. Klub obrał nazwę – Spółdzielczy Klub Sportowy „Sparta”. W parę lat po wyzwoleniu działał już jako milicyjny Klub Sportowy „Gwardia”. Do wybijających się piłkarzy tego okresu należeli: Wiktor Borzęcki, Romuald Skrzyniarz, Wiktor Niczogłomski, Kazimierz Zdanowski, Jan Mydlarz, Fryderyk Podosek, Czesław Żelazo, Musiał, Jerzy Kozak, Stanisław Kuchta, Adam Konieczny, Henryk Litwiński, Jan Karlik, Janusz Jaworski, Głomb, Jan Szawica, Alojzy Kozioł, Roman Węgrzyn, Włodzimierz Szułakiewicz, Stanisław jaworski, Antoniczuk, Kazimierz Owsiany, Stanisław Siateczki, Marian Skowron, zaś w późniejszym okresie (w 1956 r. klub przyjął nazwę Terenowy Klub Sportowy „Dąbrovia”) do wyróżniających się graczy należeli: Jacek Kapka, Roman Przydział, Edward Dąbroś, Jan Bator, Zbigniew Warzała, Zbigniew Fijał, Zdzisław Fijał, Maciej Owsiany, Stanisław Niczogłomski, Andrzej Musiał, Andrzej Miska, Krzysztof Dudajek, Roman Zasadzki, Roman Fido, Jan Pisarski, Władysław Pisarczyk, Kazimierz Kaczówka, Mieczysław Pisarczyk, Jan Tomaszek, Wiesław Mikuła i wielu innych. Wróćmy jednak do historii. W 1957 r. społeczeństwo miasta ufundowało dla TKS Dąbrovia piękny ręcznie haftowany sztandar klubowy. Było to z okazji jubileuszu 35-lecia klubu, którego prezesem był w owym czasie Marian Stano. Rok 1962 przyniósł Ludowemu Klubowi Sportowemu dar od społeczeństwa – nowy stadion piłkarski wraz z bieżnią i urządzeniami lekkoatletycznymi oraz boiskiem do siatkówki, a od Totalizatora Sportowego- pawilon klubowy.

Paweł Piotrowicz

Ostatnie kilkanaście lat drużyna „Dąbrovii” brała udział w rozgrywkach od ligi okręgowej do IV ligi. Pierwszy znaczący awans był w sezonie 1995/96; drużyna awansowała do IV ligi. Trenerem wówczas tej drużyny był były zawodnik Dąbrovii, Jan Pisarski. Po krótkiej przygodzie w wyższej lidze drużyna spadła do okręgówki, żeby w sezonie 2001/02 ponownie zagrać w IV lidze. Przez kolejne lata klub „utknął” w lidze okręgowej, żeby w końcu awansować w sezonie 2007/08 z drugiego miejsca do V-tej ligi. Po dwóch sezonach „Dąbrovia” niestety zaliczyła spadek do „okręgówki” i gra w niej do dziś. Pracę trenerską drużyny seniorów kontynuuje Paweł Piotrowicz, który objął tylko jeden cel: awans. Jest to bardzo realne, gdyż drużyna jest liderem ligi po rundzie jesiennej. Natomiast druga drużyna zajmuje 3 miejsce w grupie.

Dąbrowska piłka to nie tylko drużyna seniorów. Zorganizowany system szkoleniowy obejmuje wszystkie roczniki, zaczynając od najmłodszych. W sumie klub posiada 7 drużyn, z których 6 bierze udział w rozgrywkach ligowych. Zaczynając od najmłodszych są to drużyny: żaków i orlików, młodzicy, trampkarze, juniorzy młodsi, juniorzy starsi, rezerwy seniorów i w końcu pierwsza drużyna seniorska.

Drużyna Dąbrovii - 2013 r.

Drużyna „Dąbrovii” – 2013 r.

ŁUCZNICTWO

Praktycznie za początek łucznictwa uważa się rok 1951. W tym to roku Gerard Borsa znalazł w budynku powiatowej agendy „Służby Polsce” porzucony drewniany łuk. Niebawem łuczniczy bakcyl połknęli koledzy Borsy. Najbardziej zaś Janusz Czub. W założonym przez siebie ogniwie LZS „Dorzecze”- w składzie G. Borsa, M. Basta i J. Czub – wywalczyli w 1957 r. trzecie miejsce podczas mistrzostw Polski juniorów. Potem J. Czub dwukrotnie zdobywał brązowe medale podczas Mistrzostw Polski seniorów. Niebawem Maria Chudy, Janusz Czub i Mieczysław Basta znaleźli się w kadrze. Wydawało się, że sekcja rozwija się prawidłowo, jednak z powodu braku środków i kłopotów ze sprzętem działalność sekcji została zawieszona aż do 1971 r.

Sekcja łucznicza reaktywuje swoją działalność przy LKS „Dąbrovia”. W 1973 r. zespół męski awansuje, po zajęciu 3 lokaty w III lidze, do grona drugoligowców. W lidze tej Dąbrowianie występowali tylko jeden sezon, w 1974 r. awansowali do ekstraklasy. Autorami sukcesu byli: G. Borsa, J. Czub, J. Kozak, J. Hudyka, J. Ostetek i W. Dąbrowa. W 1975 r. Dąbrovia zajęła w I lidze 6 miejsce, w rok później było nieco gorzej – 8 miejsce, natomiast awans do ekstraklasy uzyskały kobiety, prowadzone przez Janusza Czuba. Prowadzeniem szkółki łuczniczej zajmował się w tym czasie Jerzy Kozak oraz Anna Jasińska. Rok 1979 to rok największego sukcesu w historii sekcji i klubu. Podopieczni trenera Gerarda Borsy wywalczyli drużynowe mistrzostwo Polski, występując w składzie: Wiesław Dąbrowa, Janusz Hudyka, Jerzy Dąbrowa, Paweł Dorecki, Jakub Kościuk, Wiesław Kozioł, Mariusz Borsa. Niewiele gorzej spisały się prowadzone przez Janusza Czuba dziewczęta; zajęły trzecie miejsce. Ich skład: Bożena Kowalczyk, Renata Golonka, Henryka Szlosek, Alicja Mleczko, Stefania Mendys i Anna Maruszewska.

Agata Bulwa

Na wyliczenie wszystkich sukcesów dąbrowskich łuczników zabrakłoby miejsca. Sukcesy na spartakiadach młodzieży, w mistrzostwach Polski, w zawodach międzynarodowych, coraz to nowe wieści o pobitych rekordach, trudno wszystkie te sukcesy zliczyć. Nie ma wątpliwości, że w historii została wyryta nowa karta dąbrowskiego sportu. Agata Bulwa w 2000 roku reprezentowała barwy narodowe na olimpiadzie w Sydney.

To jedyny taki przypadek z Powiśla do dnia dzisiejszego. Ponadto zawodniczka ta wielokrotnie reprezentowała Polskę na zawodach Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy zdobywając medale. Przez ostanie lata wraz koleżankami z klubu: Katarzyną Mickiewicz oraz Małgorzatą Mickiewicz wywalczyły drużynowo kilkukrotnie medale w Mistrzostwach Polski. Sam rok 2013 obfitował w sukcesy. W sezonie halowym, wspomniane zawodniczki wraz z Jakubem Kotem, juniorką Anną Forgiel i młodzikami: Wiktorią Malik i Grzegorzem Wariasem w https://essaywriterusa.com/ sumie zdobyli 9 medali Mistrzostw Polski. Zaś w sezonie letnim kobieca drużyna zdobyła brązowy medal, a Katarzyna Mickiewicz została brązową medalistką Mistrzostw Polski. W 2013 roku seniorki Agata Bulwa, Katarzyna Mickiewicz, Małgorzata Mickiewicz oraz juniorka Anna Forgiel weszły w skład Kadry Narodowej. Jednocześnie zawodniczki z kategorii seniorskiej zakwalifikowały się do grupy przygotowań na Igrzyska Olimpijskie 2016 – 2020.

Obecnie w składzie kadry szkoleniowej łuczników jest Beata Chmielewska oraz jeden z pierwszych trenerów dąbrowskiego łucznictwa, pan Jerzy Kozak.

Ważnym jest fakt, że dąbrowska młodzież garnie się do uprawiania sportu, który daje jej satysfakcję i zadowolenie. Wyniki uzyskiwane przez zawodników, szlify i mnogość rekordów różnego rodzaju i w różnych dyscyplinach i różnych kategoriach wiekowych wpływa również mobilizująco na młodych ludzi.